افسر جوان
جهاد مجازی در جهان مجازی  
قالب وبلاگ
نویسندگان
جنگ اطلاعاتی یعنی كاربرد اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی به عنوان یك سلاح در درگیری هائی كه اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی یك هدف نظامی مهم به شمار میروند.»
مارتین لیبیكی ضمن وفادارماندن به تعریف كاملاً نظامی از جنگ اطلاعاتی، هفت شكل مختلف جنگ اطلاعاتی را به شرح زیر نام می برد:
1 - جنگ فرماندهی و كنترل: كه هدف آن قطع كردن سر دشمن، یعنی از بین بردن مغز متفكر دشمن، است.
2 - جنگ برپایه اطلاعات: كه متشكل از طراحی، حفاظت و ممانعت از دسترسی به سیستم هائی است كه برای برتری بر فضای نبرد در جستجوی دانش كافی هستند.
3 - جنگ الكترونیك: تكنیك های رادیوئی، الكترونیك، یا رمزنگاری.
4 - جنگ روانی: كه در آن از اطلاعات برای تغییر ذهنیت و طرزفكر دوستان، بی طرف ها، و دشمنان استفاده می شود.
5 - جنگ هكرها: كه در آن به سیستم های رایانه ای حمله می شود.
6 - جنگ اطلاعاتی اقتصادی: ایجاد مانع در برابر اطلاعات یا تسهیل جریان اطلاعات با هدف كسب برتری اقتصادی.
7 - جنگ سایبر: تركیبی از همه موارد شش گانه بالا.

جنگ شبکه ای

تعریف جنگ شبكه ای:

جنگ شبكه ای عبارت است از منازعات و بحرا ن های مرتبط با اطلاعات كه در سطح كلان بین دو كشور یا دو جامعه رخ می دهد. هدف از آن مختل سازی، تخریب، یا دست كاری دانش جمعیت هدف درباره خود و محیط پیرامونی اش است. در جنگ شبكه ای شاید بر افكار نخبگان یا افكار عمومی یا هر دو تمركز شود. جنگ شبكه ای معمولاً در برگیرنده روش های دیپلماتیك، تبلیغات مسموم، عملیات روانی، فریب یا مداخله در امور رسانه های گروهی، نفوذ به شبكه های رایانه ای و سایت های اینترنتی و نهایتاً حمایت آشكار و همه جانبه از جنبش ها و گروه های مخالف رژیم هدف می شود. بنابراین در جنگ شبكه ای تعدادی از اقدامات كه پیش از این به طور جداگانه استفاده می شدند، به صورت مركب، هماهنگ و یكپارچه به كار می روند.

جنگ سایبر
تعریف جنگ سایبر:

جنگ سایبر عبارت است از انجام یا آماده شدن برای انجام عملیات های نظامی مطابق با اصول مربوط به اطلاعات. جنگ سایبر یعنی ایجاد اختلال، اگر نگوئیم نابودی كامل، در سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی كه دشمن برای «دانستن» خود به آن ها تكیه می كند: یعنی این که او كیست؟ كجاست؟ چه كاری را در چه زمانی می تواند انجام دهد؟ چرا می جنگد؟ چه تهدیداتی در اولویت قرار دارند؟ و غیره. در جنگ سایبر تلاش می شود.
تا همه چیز درباره دشمن بدانیم و در عین حال نگذاریم او هیچ چیزی درباره ما بداند. به بیان دیگر، هدف اصلی در جنگ سایبر بر هم زدن « موازنه اطلاعات و دانش» به نفع نیروهای خودی است بویژه اگر « موازنه توان رزمی» وجود ندارد. بنابراین در جنگ سایبر می توان با بهره گیری از دانش برتر، ضعف سرمایه و نفرات كمتر را جبران كرده و به پیروزی قاطع دست یافت.
همچنین باید خاطر نشان كرد كه اگرچه طراحی و اجرای «تمام عیار» یك جنگ سایبر مستلزم دسترسی به فناوری پیشرفته است اما جنگ سایبر به خودی خود به فناوری پیشرفته وابستگی قطعی ندارد. در واقع برای جنگ سایبر فقط حضور فناوری پیشرفته الزامی نیست بلكه ابعاد روانی و سازمانی آن به اندازه ابعاد فنی اهمیت دارد. در تحت شرایط خاص شاید واقعا بتوان با استفاده از فناوری سطح پائین یك جنگ سایبر را آغاز كرد.
اعلام هشدار سیا
در سال 2000 جان سرابیان، مدیر بخش عملیات اطلاعاتی سیا، طی گزارشی به كمیسیون مشترك اقتصادی كنگره آمریكا نسبت به خطر توسعه توانمندی های آفندی اطلاعاتی كشورهای مختلف دنیا، بویژه چین و روسیه، هشدار داد. وی خاطر نشان كرد كه سیا به طور مكرر شاهد ظهور دكتری نها و برنامه های مهم جنگ سایبر در كشورهای مختلف دنیاست. سرابیان می افزاید كه « ما بر اساس منابع اطلاعاتی مختلف توانسته ایم چندین كشور را شناسائی كنیم كه با جدیت و عزم لازم مشغول پیگیری برنامه ها و پروژه های دولتی در زمینه آفند سایبر هستند.» در این گزارش تاكید شده است كه جنگ اطلاعاتی به یك گزینه استراتژیك برای كشورهائی تبدیل می شود كه به خوبی دریافته اند هر گونه مقابله نظامی متعارف با آمریكا محكوم به شكست است.
سلاح های سایبر و سلاح های غیرجنبشی
فعالیت های مرتبط با عملیات اطلاعاتی شامل موارد زیر می شود: فعالیت های مرتبط با عملیات اطلاعاتی شامل موارد زیر می شود:
1. تلاش برای نفوذ به شبكه ها
2. تلاش برای سرقت یا خرابكاری اطلاعات
3. تلاش برای فلج كردن سیستم های نظامی دارای فناوری پیشرفته
در جنگ سایبر انواع نفوذ گران، حمله ها و اهداف آ نها عبارتند از:
1 - گروه نفوذگران كلاه سفید : (White hat hackers)
هر کس که با دانش خود بتواند از سد موانع امنیتی یك شبكه بگذرد و به داخل شبكه راه پیدا كند اما اقدام خرابكارانه ای انجام ندهد را یك هكر كلاه سفید می خوانند.هكر های كلاه سفید متخصصین شبكه ای هستند كه سوراخ های امنیتی شبكه را پیدا می كنند و به مسوولان گزارش می دهند.
2 - گروه نفوذگران كلاه سیاه (Black hat hackers)
به این گروه كراكر -Cracker می گویند. این افراد آدمهایی هستند كه با دانشی كه دارند وارد كامپیوتر قربانی خود شده و به دستكاری اطلاعات و یا جاسوسی كردن و یا پخش كردن ویروس و غیره می پردازند.
3 - گروه نفوذگران كلاه خاكستری (Gray hat hackers)
شاید سخت ترین كار توصیف حوزه این گروه از نفوذگرهاست. به این نفوذگرها بعضا whacker هم می گویند . (البته زیاد مصطلح نیست ) این گروه از نفوذگر ها بنا به تعریفی حد وسط دو تعریف گذشته هستند.
4 - گروه نفوذگران كلاه صورتی (Pink hat hackers )
این افراد آدم های كم سوادی هستند كه فقط با چند نرم افزار به خرابكاری و آزار و اذیت بقیه اقدام می كنند
اقدامات دیگر كشورها
به طور كلی رویكرد برخی كشورهای دنیا مانند بریتانیا و آلمان قابل مقایسه با رویكرد آمریكاست. اما شاید بتوان فرانسه را یك استثناء دانست چراكه فرانسوی ها با توجه به رقابت اقتصادی شدیدی كه با آمریكا دارند، جنگ سایبر اقتصادی حتی علیه متحدان قدیمی خود را كاملاً مشروع می دانند. مقامات روسیه، دست كم در اظهارات خود، اصولا هیچ تفاوتی بین جنگ سایبر و جنگ نظامی تمام عیار قائل نیستند و اعلام كرده اند كه در برابر هر گونه تهاجم سایبر واكنش شدیدی نشان خواهند داد. چین نیز با توجه به تنش های قدیمی با آمریكا بویژه درباره مالكیت جزیره تایوان برای جنگ سایبر به عنوان یك شكل جنگ نامتقارن اهمیت زیادی قائل است و هم اكنون نیروهای ویژ های متشكل از كارشناسان برجسته رایانه را در ارتش آموزش داده و حتی یك گردان جداگانه برای آن ها در نظر گرفته است
دفاع سایبر
شرایط جنگ و دفاع در عصر سایبر چنان متحول شده است كه ما نیازمند طیف جدیدی از مدیران و فرماندهان دفاعیِ آشنا و بعضاً مسلط به فناوری اطلاعات و ارتباطات هستیم . اصول نوین حاكم بر فضای سایبر، ما را ملزم به شناخت فضای جدید و استفاده مناسب از دانش و ابزارهای ر وز می نماید. جدای از این كه چقدر آفند سایبر می تواند در یك جنگ نامتقارن برای یك كشور ایجاد مزیت نماید، باید با فراگیری اصول امنیت سیستم ها و شبكه ها، بكوشیم تمهیدات دفاعی كافی جهت جلوگیری از عملیات اطلاعاتی و سایبر دشمن را تدارك ببینیم.


طبقه بندی: تحلیلی، تربیت مجاهد، دیدگاهها، آموزشی، جنگ نرم، سلسله نشست ها،
برچسب ها: نفوذگران كلاه صورتی، نفوذگران كلاه خاكستری، نفوذگران كلاه سفید، نفوذگران كلاه سیاه،
دنبالک ها: جنگ شبكه ای،
[ چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 ] [ 09:51 ب.ظ ] [ مجاهد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اهداف وبلاگ :
شناخت محیط سایبری مجازی
ضرورت مواجهه باقدرت نرم ونقش آفرینی مجازی
آشنایی وتعامل با واقعیت موجود در گستره سایت ها
جنگ الکترونیکی روانی و حمله هکرها
جهادمجازی درجهان مجازی
وبلاگ نویسی موثر وارزشی
شبیه سازی وبازی های رایانه ای
تولید محتوا رسانه ای
نقش IT درمواجهه باجنگ نرم
افزایش سواد اطلاعاتی ورسانه
ایجاد قدرت تفکر نقادانه
حضور درمحیط الکترونیکی
آشنایی باابزار مدرن برای کشف ناشناخته های جهان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :