افسر جوان
جهاد مجازی در جهان مجازی  
قالب وبلاگ
نویسندگان

علی رغم لفاظی هایی که بین روسیه و امریکا در مناسبتهای مختلف مطرح می شود .هنوز روابط دو کشور در سطح دو جانبه دچار تعللی نشده است پذیرایی بوش از پوتین در اقامتگاه خانوادگی بوش درکنیبانکپورت در ایالت مین واقع در شمال شرق امریکا به عنوان مکانی برای بررسی فرصتهای همکاری دوجانبه و بهبود روابط نشان می دهد که دو طرف نمی خواهند اختلاف نظرهای موجود به رودروئی بزرگ ختم شود . به عبارت دیگر روسیه می خواهد با امریکا نوعی تعامل دوجانبه بر اساس منافع مشترک داشته باشد به همین دلیل دنبال درگیری و جنگ با امریکا نیست. برخلاف دوران جنگ سرد روس ها یاد گرفته اند چگونه با امریکائی ها وارد معامله شوند تا هم منافع خود را تامین کنند وهم از رقیب خود عقب نمانند.اما درازای ان بهائ سنگینی را تاکنون به دلیل همسو شدن با آمریکا پرداخته اند .

در برابر این سیاست آمریکا تا انجایی که توانسته است از موقعیت روسیه برای رسیدن به اهداف خود استفاده کرده است که آخرین موارد انرا در کوزوو 1999 و افغانستان در سال 2001 شاهد بودیم .روس ها که می توانستند مانع استقرار پایگاه نظامی امریکا در خان اباد ازبکستان و مناس قرقیزستان شوند با آمریکایی ها کنارآامدند به امید آنکه آنها بعد از سقوط طالبان با روسیه تعامل نزدیکتری را در پیش گیرند. اما انها با تعجب شاهد تحرکات اندی جان در ازبکستان و بهره برداری امریکا از این تحرکات برای ساقط کردن دولت اسلام کریم اف در ازبکستان بودند و حتی کار را در قرقیزستان به گونه ای سازمان دهی کردند که اگر روسیه دیرتراقدام می کرد بجای قربان بیک باقی اف، فرد دیگری جانشین عسگرآقایف می شد . درواقع روس ها با کمک به باقی اف از به قدرت رسیدن نیروی طرفدار آمریکا درقرقیزستان ممانعت کردند .

همه این تحرکات بر روابط دو کشور سایه انداخته است اما هیچکدام باعث  نشده است که روابط دوستانه شخصی  بوش و پوتین به هم بخورد.به نظرمی رسد درسطح روابط دوجانبه روسیه و امریکا هنوز وارد مرحله حادی نشده اند اما معلوم نیست در سال اینده که فرد دیگری جانشین پوتین می شود و درآمریکا هم فرد دیگری به جای بوش انتخاب خواهد شد وضعیت  نسبتا با ثبات کنونی باقی بماند .


برچسب ها: بوش و پوتین، معامله،
[ سه شنبه 14 اردیبهشت 1389 ] [ 10:35 ق.ظ ] [ مجاهد ]

مناسبات روسیه و امریکا در سطح منطقه ای:

 

مناسبات واشنگتن و مسکو در سطح منطقه ای در مرحله ورود به دوران جدیدی است . شاید به

ان بتوان دوران "پس از صلح سرد " گفت چراکه امروز تقریبا دیگر ازملاحظه کاری  های گذشته درروابط دو طرف خبری نیست دورانی که آمریکا سرکوب چچنی ها را در روسیه  نادیده می گرفت و روسیه از سرکوب طالبان درافغانستان استقبال می کردو از کنارتجاوز آمریکا به عراق به سادگی عبور می کرد ،تقریبا به پایان رسیده است .در این دوران آمریکا با استفاده از نظریه "قدرت نرم " که برای اولین بار از سوی جوزف نای در سال 1990 مطرح شد می کوشد با ایجاد تغییرات برنامه ریزی شده حکومتهای طرفدار روسیه را در جمهور های پیرامونی روسیه تغییر دهد و به سمت استقرار دولتهای طرفدار غرب در این کشورها حرکت کند .

روسیه نیز متقابلا با ایجاد تحرکات جدید در دیپلماسی خود ازطریق گسترش روابط با کشورهای عربی طرفدار غرب و کشورهای منتقد جدی ایالات متحده در امریکای لاتین می کوشد وارد حوزه های سنتی نفوذ آمریکا شود .دیدار پوتین از کشورهای عربی منطقه خاورمیانه و سفر اخیر پوتین به امریکای لاتین و دیدار چاوز از مسکو دو روز قبل از ملاقات پوتین و بوش در امریکا نشانه های دقیقی برای درک جهت گیری جدید روسیه در سیاست خارجی خود است . این حرکت جدید علاوه بر انکه نفوذ سیاسی روسیه را افزایش می دهد بازار خوبی را برای فروش تسلیحات روسیه فراهم کرده است .

بر این اساس باید گفت مناسبات روسیه و امریکا در سطح منطقه ای از وضعیت صلح سرد به سمت جنگ نرم در حال حرکت است جنگی که نه اتش دارد و نه دود اما ابعاد دقیق یک نوع رودرویی را برای تقسیم حوزه های قدرت در بر می گیرد .
طبقه بندی: تحلیلی، رسانه ها، سلسله نشست ها،
برچسب ها: وضعیت صلح سرد، مناسبات روسیه و امریکا،
[ سه شنبه 14 اردیبهشت 1389 ] [ 10:33 ق.ظ ] [ مجاهد ]

1- تقسیم جهان به دو بلوک قدرت

2- رقابتهای اقتصادی و تسلیحاتی بصورت هم زمان

3- حاکم شدن  لفاظی ها ی ایدوئولوژیکی بر مناسبات دو طرف

4-به کارگیری زوردرحوزه رقیب بدون درگیر شدن در جنگ مستقیم رودرواز طریق  مداخلات نظامی محدود ویا انجام کودتا یا تجاوز نظامی به کشورهای بی طرف یا مخالف نظام سلطه 

5- تلاش برای نفوذ در حوزه فعالیت رقیب از طرق اقتصادی ویا فرهنگی

6- به راه انداختن جنگ رسانه ای گسترده وتوسعه تبلیغات منفی و افشاگرانه علیه یکدیگر

7- طراحی و اجرای عملیات گسترده جاسوسی به منظور کسب اطلاعات سیاسی نظامی و امنیتی  

با نگاهی به عناوین هفت گانه فوق بخوبی می توان دریافت که در حال حاضر شرایط بین المللی و منطقه ای بطور کلی دگرگون شده وبه همین دلیل روش های سنتی گذشته تغییر ماهیت داده اند .زیرا

1- بلوک بندی جهان کاملا برهم خورده است و در حال حاضر چهان در حال گذار به دوران جدید نظام بین الملل است 2- جهان به سمت استقرار یک نظام چند جانبه گرایی با تکیه بر پیمان های منطقه ای  پیش می رود .اما آمریکا با همه امکانات خود در صدد است با استفاده از فاصله زیادی که با رقبای خود از لحاظ نظامی و اقتصادی دارد .رهبری جهان را برای تشکیل نظام تک قطبی به دست گیرد .

3-  رقابتهای اقتصادی و تسلیحاتی در دوران تشکیل سازمان تجارت جهانی و فراگیر شدن آن هم از لحاظ شکلی و هم از لحاظ ماهیتی تغییرات اساسی با دوران جنگ سرد پیدا کرده است. دردوران جهانی سازی سیاست ،اقتصاد و فرهنگ برای حفظ اقتدارخود باید به فکر راهکارهای جدیدی بود که با روش های کهنه شده قبل، تامین نمی شود.

3-  فاصله بین رقبا به گونه ای بیشتر شده است که رقیبان امریکا تنها می توانند از طریق اتحاد با هم و تشکیل پیمان های جدید اقتصادی و یا نظامی ، به رقابت با ایالات متحده برخیزند .

4-  دردوران جدیداگرچه رقابتهای ایدئولوژیک به ظاهرکنارگذاشته شده است اما دوطرف بازهم سعی دارند دشمن های فرضی خود را نه بر اساس ایدئولوژی بلکه بر اساس منافع تعریف شده مقطعی بازسازی کنند تا بتوانند بودجه های میلیاردی نظامی و امنیتی خود را توجیه کنند .
طبقه بندی: تربیت مجاهد، دیدگاهها، جهان خواران، جنگ نرم،
برچسب ها: حاکم شدن لفاظی ها ی ایدوئولوژیکی، بلوک بندی جهان،
دنبالک ها: تبلیغات منفی،
[ دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 ] [ 11:16 ق.ظ ] [ مجاهد ]

پیشینه بحث :ازجنگ گرم تا جنگ سرد

جنگ سرد" اصطلاحی بود که در سال ۱۹۴۵، توسط جورج اورول نویسنده معروف انگلیسی خالق کتابهای داستانی پر سر و صدای قلعه حیوانات و سال 1984 ابداع کرد . البته در آن زمان این عبارت در تعریف مبارزه بین آمریکا و شوروی  به کار نرفته بود زیرا در سال 1945 تازه جنگ جهانی دوم به پایان رسیده بود و هنوز دوقدرت پیروز در جنگ دوران ماه عسل سیاسی را پشت سر می گذاشتند. درهمان سال " برنارد باروش" سیاستمدار آمریکایی از این

اصطلاح استفاده کرد، اما استفاده عمومی از آن توسط یک روزنامه نگار به نام والتر لیپمن که مجموعه مقالاتی و کتابی را به نام "جنگ سرد " در سال 1947 منتشر کرد، باب شد.

در 1947، جورج کنان  دیپلمات آمریکایی، استراتژی اساسی جنگ سرد ایالات متحده را تشریح کرد: "سیاست مهار به منظور مقابله با روس ها با نیروی متقابل ثابت در هر نقطه ای که نشانی از تجاوز به منافع جهان صلح آمیز و باثبات بروز دهند." این سیاست در موارد بسیاری با تمایل اصلی واشنگتن برای رقابت با سایر قدرتها برا ی تصاحب بیشتر منابع کشورهای اروپایی و بعضی از کشورهای  تازه استقلال یافته در منطقه آفریقا، آسیا، و خاورمیانه که برخی استراتژیست ها از آن به عنوان "حاشیه" نام می بردند و اروپا را صحنه اصلی جنگ سرد می دانستند منطبق شد .در واقع جنگ سرد، مبارزه اقتصادی و ایدئولوژیکی بود که پس از جنگ جهانی دوم ، بین ابر قدرتهای آن زمان، یعنی  شوروی وآمریکا درگرفت و توسط هم پیمانان آنها پشتیبانی شد.جنگ سرد درعمل از سال 1947آغازو تا فروپاشی کمونیسم و از میان رفتن شوروی در سال 1991، حدود ۴ دهه ادامه یافت.

در یک سوی این میدان آمریکا ومتحدان اصلی اش  یعنی انگلیس ،فرانسه آلمان غربی و ایتالیا به همراه کشورهای عضو  پیمان های نظامی ناتو ، سنتو ، سیتو وآنزوس قرار داشت و در طرف مقابل شوروی و کشورهای بلوک شرق در قالب پیمان نظامی ورشو و پیمان اقتصادی کومکون قرار گرفته بودند .

 نبرد بین  دو بلوک غرب و شرق ، به جنگ سرد شهرت یافت و دلیل آن این بود که در این جنگ از دخالت مستقیم ارتشهای مسلح خبری نبود. جنگ سرد از طریق انجام عملیاتی چون مانورهای دیپلماتیک، فشارهای اقتصادی،

ارعاب، تبلیغات منفی، ترور، عملیات نظامی خفیف و جنگهای نظامی واقعی و عمیات جاسوسی بین برخی متحدین دو طرف انجام می گرفت. دراین دوران ابر قدرتها به جای نبرد مستقیم با یکدیگر، کشوردیگری را وارد جنگ میکردند و از این طریق سیاست خود را پیش می بردند.

دوران جنگ سرد شاهد شکل گیری و اوج نبرد قدرتها بود که طی آن مسابقه ای برای ساختن تسلیحات بسیار مدرن چه از نوع عادی یا اتمی، در جریان بود و به وحشت جهانی از جنگ احتمالی اتمی منجر شد

اما به هرحال جهان درژانویه سال 1992 با تحقق رسمی فروپاشی شوروی وارد مرحله جدیدی شد که تا همین اواخر همه ازآن با عنوان دوران پس ازجنگ سرد یاد می کردند .
طبقه بندی: تحلیلی، جنگ نرم، دیدگاهها،
برچسب ها: دو بلوک غرب و شرق، پایان دوران ابر قدرتها،
[ شنبه 11 اردیبهشت 1389 ] [ 11:12 ق.ظ ] [ مجاهد ]

قائم مقام وزیر اطلاعات گفت:‌ در حال حاضر دشمن با ایجاد فضای مجازی و صرف بودجه‌های سنگین به دنبال پیروزی در جنگ نرم است اما طی روزهای آتی خبرهای مسرت‌بخشی از پیروزی ایران در این جنگ نرم اعلام خواهیم کرد.

به گزارش شبکه ایران، قائم مقام وزیر اطلاعات در همایش استراتژی رسانه‌های داخلی مقابل جنگ نرم با اعلام این مطلب گفت: طومار پرونده‌های جنگ نرم در ایران که از سوی دشمنان ایران باز شده بود به زودی بسته خواهد شد و ایران موفقیت جنگ نرم را از اسرائیل، آمریکا و انگلیس خواهد گرفت.

وی گفت: ممکن است عده‌ای طبق تحلیل‌های خود معتقد باشند که جنگ نرم در ایران عملی نخواهد بود اما دشمنان ما بر اساس اطلاعات، ارزیابی‌ها و تحلیل‌هایشان برای کشور ما طراحی و تصمیم گیری می‌کنند و کاری به تحلیل‌های داخلی ما ندارند.

این مقام مسئول اذعان داشت: در جنگ نرم دشمن سعی می‌کند تا بتواند در بین کادرهای حاکمیت نفوذ کرده و منابعی را برای خود جذب کند و سپس با هدف قرار دادن جامعه، در متن آن ایجاد موج کرده و از سوی منابع حاکمیتی خود بر آن غلبه می‌کند.

وی گفت: عده‌ای در آمریکا و انگلیس با هدایت‌های خود خواسته‌اند در داخل یک اقلیت را در نقش اکثریت به نمایش درآورند و آن فرصت انتخابات بود که مردم در آستانه تحریک و تأثیرپذیری بودند. در این شرایط بهترین حرف آنان برای انجام این کار شایعه «تقلب در انتخابات» بود.
طبقه بندی: مقاومت، خبرساز، جنگ نرم، افشاگری، سلسله نشست ها،
برچسب ها: خبرهای مسرت بخش،
[ پنجشنبه 9 اردیبهشت 1389 ] [ 09:25 ق.ظ ] [ مجاهد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اهداف وبلاگ :
شناخت محیط سایبری مجازی
ضرورت مواجهه باقدرت نرم ونقش آفرینی مجازی
آشنایی وتعامل با واقعیت موجود در گستره سایت ها
جنگ الکترونیکی روانی و حمله هکرها
جهادمجازی درجهان مجازی
وبلاگ نویسی موثر وارزشی
شبیه سازی وبازی های رایانه ای
تولید محتوا رسانه ای
نقش IT درمواجهه باجنگ نرم
افزایش سواد اطلاعاتی ورسانه
ایجاد قدرت تفکر نقادانه
حضور درمحیط الکترونیکی
آشنایی باابزار مدرن برای کشف ناشناخته های جهان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :